Jubileusz 25- lecia KWIT-u, czyli Komercyjnego Weksla Inwestycyjno-Terminowego w Polsce

14.11.2019 | Aktualności

Niewiele osób pewnie wie, że korzenie KWIT-u Dochodowego emitowanego od lipca 2019 roku przez BREWE Leasing sięgają w Polsce 1994 roku.  Jednak Commercial Papers, najwcześniej, bo w XIX wieku, pojawiły się na rynku amerykańskim.

W Polsce KWIT-y, czyli Komercyjne Weksle Inwestycyjno-Terminowe mają już 25 lat.

Komercyjne Weksle Inwestycyjno-Terminowe (KWIT-y) to papiery wartościowe będące odpowiednikiem emitowanych na rynkach zagranicznych bonów komercyjnych (Commercial Paper). Są oparte na prawie wekslowym. Ich wystawcą jest firma o mocnej pozycji i nienagannej reputacji na rynku kapitałowym.

W Polsce pierwszą emisję zorganizował warszawski oddział ING BANKU, ogłaszając w sierpniu 1994 roku rozpoczęcie pierwszego z trzech programów emisji KWIT-ów wartych w sumie 60 mln dolarów. „Już podczas pierwszego dnia emisji ING Bank sprzedał 100% emisji pierwszego emitenta – PepsiCo.” (I. Zabielska, 1996)

Stopa zwrotu z KWIT-u w latach 1995-96 przewyższała stopę zwrotu z bonów skarbowych.” (W. Dębski, 2003 s. 44)

Poza debiutantem jakim było PepsiCo, w 1994 roku na rynku znalazły się KWIT-y Lever Polska raz FIAT AUTO POLAND SA.

Kolejnym Emitentem w 1995 roku było Elbrewery Company Limited. Media pisały wówczas: „KWIT na jasne pełne. Elbrewery Company Sp. z o.o. będzie kolejną polską firmą, która wyemituje Komercyjne Weksle Inwestycyjno-Terminowe (KWIT-y). Program emisji rozłożony jest na dwa lata i ma wartość 90 mln zł. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone będą na rozwój firmy.” (GAZETA WYBORCZA)

W 1996 roku. H. Cegielski SA.  zdecydował się wyemitować KWIT-y, by zdobyć pieniądze na zakup materiałów produkcyjnych. Cegielski wybrał wówczas Komercyjne Weksle Inwestycyjno-Terminowe, ponieważ były one tańsze od kredytu.

Nobilitujące jest to, że BREWE Leasing wpisuje się w tę ćwierćwieczną tradycję.

Obligacje skarbowe versus KWIT Dochodowy

czyli Krótka rozprawka nt. tego czy obligacje skarbowe ochronią konsumentów przed inflacją Stosunkowo najlepszym produktem dostępnym na rynku jest nowość: dwuletnie oszczędnościowe obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej. Obligacje te są oprocentowane na...

czytaj dalej

Aktualności Maj 2022

Tylko do 31 maja 2022 rokumożna zainwestować w KWIT Dochodowy Serii C22! www.kwitdochodowy.com Spóźnialskich zapraszamy dopiero w czerwcu!6 czerwca rusza emisja Serii F! Już dziś zapowiadamy, że będzie to seria z NIESPODZIANKĄ ! Leasing od BREWE Leasing? Prowadzisz...

czytaj dalej

Wojna na Ukrainie – zagrożenie czy okazja?

Tytuł może wydawać się niestosowny, bo jak można traktować tak tragiczne wydarzenie, jak wojna jako okazję. Ale taka już niewdzięczna rola analityka, iż odkładając na bok aspekty moralne, musi skupić się na ekonomii i rynku inwestycyjnym. Traktowanie wojny jako okazji...

czytaj dalej