Kiedy automatyzacja i cyfryzacja obsługi umowy leasingowej? No kiedy?

5.04.2023 | Aktualności, Leasing

Branża leasingu ma perspektywy…i co z tego wynika?

Portal www.prawo.pl opublikował materiał na temat tego, że „branża leasingu ma perspektywy, ale potrzebuje zmian w prawie.” Temat bardzo nas interesuje. BREWE PLF, to kiedyś BREWE Leasing, więc leasing, to branża, na której wyrośliśmy.

W materiale pojawiło się takie pytanie: „czy jest szansa by rok 2023 był rokiem e-leasingu nie tylko na etapie złożenia wniosku o finansowanie, ale procesu zawarcia umowy i jej obsługi przez cały okres trwania, z cesją umowy włącznie?”, oraz takie: „czy leasing może skorzystać na rozwoju nowych technologii i narzędzi cyfrowych?

– Jak najbardziej. To się przyczyni do zmian na lepsze. Teraz tworzy się elektroniczna przepaść pomiędzy leasingiem, a faktoringiem… Nasz system do obsługi kontraktów faktoringowych obejmuje wszystko, od zbierania koniecznych dokumentów, poprzez zawarcie umowy, jej monitorowanie, wystawianie faktur i inne. Moduły dla leasingu mamy w fazie rozwojowej.  

Nasza spółka rozbudowuje system „crm’ ( do obsługi kontraktów) i dostosowuje go do obsługi leasingu, bo świadczenie tej usługi online jest od dawna wyczekiwane przez klientów. Póki co, zgodnie z literą prawa w niektórych przypadkach możemy skorzystać i korzystamy jedynie z videopodpisu – jako forma zawarcia umowy na odległość. W przypadku leasingu na dziś jest konieczność spotkania stron. Dochodzi do paradoksu, bo zamiast wybrać ofertę najkorzystniejszą, leasingobiorca bardzo często wybiera firmę najbliższą lokalizacyjnie. Podróż, to dodatkowe koszty.

Gdyby zapytania, wnioskowania, opiniowanie, a później monitoring i ew. zmiany do umowy mogły odbywać się za pomocą platform internetowych – rozruszałoby to znacznie branżę leasingową – upraszczając proces zawierania umów. Informacja na jakim etapie jest umowa, salda, terminy płatności rat – kontrahent powinien sprawdzać w internecie, w dogodnym przez siebie momencie. Dokumenty do pobrania w formie elektronicznej, również ich aktualizacja np. w zakresie zmiany adresu przez leasingobiorcę.  Automatyzacja, uruchomienie e-leasingu wymaga nakładów i jasne, że jest to kosztowne. „Dzięki nim branża będzie mogła wykonać dwa wielkie kroki milowe: Krok 1- dostępność umowy leasingowej i prosty sposób jej zawarcia za pomocą cyfrowych narzędzi komunikacji: Krok 2 – automatyzacja i cyfryzacja obsługi umowy leasingowej po jej zawarciu, w tym procesu utrzymania jej regularności i odzyskania kapitału. (..)” – czytamy na portalu.

Duże firmy leasingowe, np. bankowe mają platformy, gdzie istnieje elektroniczny obieg dokumentów i stoi na nich system do obsługi kontraktów leasingowych online.  Teraz pora na całą resztę.

I najwyższa też pora na ruch ustawodawcy. Z całą pewnością korzystanie z nowych technologii, cyfryzacja i automatyzacja procesów i operacji to droga, którą podążać będzie również branża leasingowa. Dlatego zmiany w prawie, które jej to umożliwią, są obecnie dla branży kluczowe.

Portal prawo.pl napisał: „W 2023 roku polski sektor leasingowy oczekuje wzrostu finansowania o 8–9 proc. (…)” Branża wskazuje, że rozwój zawsze oznacza inwestycje, a inwestycje oznaczają popyt na leasing. (…)” Czy te oczekiwania się spełnią? Nie wiadomo. Czasy w jakich dzieje się nasza aktualna rzeczywistość gospodarcza wpływają na powolnienie tempa realizacji inwestycji lub rezygnację z nich. Czy klasyczny leasing będzie na fali rosnącej? Taki scenariusz obecnie wydaje się mniej prawdopodobny. Widzimy natomiast szanse na popularność leasingu zwrotnego, który odblokowuje środki z posiadanych przez przedsiębiorców aktywów, co wpływa na poprawę płynności finansowej.

„(…) przeniesienie leasingu do całkowicie wirtualnego świata, skróci czas obsługi procesów frontowych  i backofficowych w leasingu, zmniejszy koszty obsługi umowy leasingowej, a to z kolei zmniejszy koszty samego leasingu.(…)”

I do tego zmierzajmy 😊

Obligacje skarbowe versus KWIT Dochodowy

czyli Krótka rozprawka nt. tego czy obligacje skarbowe ochronią konsumentów przed inflacją Stosunkowo najlepszym produktem dostępnym na rynku jest nowość: dwuletnie oszczędnościowe obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej. Obligacje te są oprocentowane na...

czytaj dalej

Aktualności Maj 2022

Tylko do 31 maja 2022 rokumożna zainwestować w KWIT Dochodowy Serii C22! www.kwitdochodowy.com Spóźnialskich zapraszamy dopiero w czerwcu!6 czerwca rusza emisja Serii F! Już dziś zapowiadamy, że będzie to seria z NIESPODZIANKĄ ! Leasing od BREWE Leasing? Prowadzisz...

czytaj dalej