Jaka będzie dalsza kondycja branży leasingu?

29.10.2020 | Aktualności

Komentarz Rafała Macocha, pełnomocnika zarządu ds. sprzedaży w spółce BREWE Leasing

Związek Polskiego Leasingu podsumował ostatnie dziewięć miesięcy pracy branży.

W komentarzu do opublikowanego raportu portal www.egospodarka.pl podkreśla, że firmy zrzeszone w ZPL „spodziewają się bardzo wyraźnego przyspieszenia aktywności sprzedażowej. Poza tym oczekują zauważalnego wzrostu zatrudnienia i nieznacznego polepszenia jakości portfela.” W dalszej części materiału zatytułowanego „Polski leasing: gorsze wyniki, ale dobre prognozy” czytamy: „W zakresie nowej produkcji, połowa badanych firm spodziewa się wzrostu finansowania w segmencie pojazdów lekkich, a 1/3 firm oczekuje wzrostów w zakresie finansowania maszyn i urządzeń. Firmy oczekują też stabilizacji poziomu finansowania w segmencie transportu ciężkiego, a ujemne perspektywy rysują się dla finansowania nieruchomości.”

Pytanie o dalszą kondycję branży leasingu zadał też sobie Rafał Macoch, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w spółce BREWE Leasing podczas ostatniej wideokonferencji. (Cały materiał opublikowany na YT: http://youtu.be/vJvRKLY-CfM

„Mimo wprowadzonych ostatnio obostrzeń patrzę optymistycznie na IV kwartał. Co mi na to pozwala? Końcówka kwartału III i początek IV. Kiedy patrzymy na III kwartał, to widać pewne zbieżne sytuacje do tego co dzieje się teraz w gospodarce i u nas w firmie, do tego co było już wiosną. Po pewnym wstrzymaniu związanym z lockdownem, po powstrzymywaniu się przed realizacją zamierzeń biznesowych zapotrzebowanie na produkt leasingowy rośnie. To samo odnotowaliśmy w naszej spółce w kwartale III, czyli znaczące ożywienie. IV kwartał jest generalnie obiecujący. Przedsiębiorcy będą teraz poza przedmiotami leasingowymi szukać sposobów na obniżenie podatku rocznego i podejmą decyzje inwestycyjne. Jak w tym zawirowanych okolicznościach chronić się przed nietrafionymi decyzjami i problemami, które mogą pojawić się u Klientów? Wprowadzamy rozwiązania, które przećwiczyliśmy już wiosną. Monitorujemy sytuację obecnych klientów.  Analizujemy dogłębnie biznesy klientów, którzy do nas przychodzą. Sprawdzamy branże, pod kątem ryzyk i swoistej odporności na lockdown. Nie zamykamy się na budowlankę i transport. Idziemy jednak w stronę transportu lekkiego i pojazdów do 3,5 tony, to znaczna grupa naszych obecnych klientów.  Interesuje nas też leasing w obszarach, których sektor bankowy nie obsługuje lub obsługuje w znikomej części, czyli np. leasing nieruchomości. Przygotowujemy, więc produkt, który w listopadzie powinien zaistnieć już na rynku. Zapraszamy do zwierania umów leasingowych i faktoringowych zdalnie. Wykorzystujemy formy komunikacji i platformy online oraz wideopodpis.”

Podsumowanie Związku Polskiego Leasingu wskazuje na pogorszenie wyników, ale prognozy formułowane przez firmy leasingowe są optymistyczne – większość z nich spodziewa się znacznego przyspieszenia aktywności sprzedażowej.

Obligacje skarbowe versus KWIT Dochodowy

czyli Krótka rozprawka nt. tego czy obligacje skarbowe ochronią konsumentów przed inflacją Stosunkowo najlepszym produktem dostępnym na rynku jest nowość: dwuletnie oszczędnościowe obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej. Obligacje te są oprocentowane na...

czytaj dalej